Anuncjatki Zakon Najświętszej Maryi Panny

Pielgrzymka do Lignières - 2014

kliknij aby
powiększyć

kliknij aby
powiększyć

16 października br. roku był dla nas, anuncjatek, niezapomnianym, historycznym dniem!

Z okazji 550 rocznicy urodzin św. Joanny de Valois, wraz z siostrami z francuskich kasztorów w Villeneuve-sur-Lot, w Thiais, w Brucourt, odbyłyśmy pielgrzymkę do miejsc związanych z naszą Założycielką. Towarzyszył nam biskup diecezji Créteil, Michel Santier, któremu wszystkie jesteśmy wdzięczne za udzielenie pozwolenia na tę wyjątkową podróż!

O godz. 6.30 wyruszyłyśmy autokarem z klasztoru w Thiais w kierunku Lignières, małej wioski koło Bourges. W czasie podróży odmawiałyśmy oficjum i radośnie śpiewałyśmy pieśni maryjne. Celem pielgrzymki był powrót do źródeł - nawiedzenie kościoła, w którym znajduje się niewielkie oratorium. Dokładnie w tym miejscu św. Joanna, kiedy była jeszcze dzieckiem, w czasie modlitwy usłyszała w sercu słowa Maryi: „Przed śmiercią założysz zakon ma cześć moją i mojego Syna.”

W Lignières siostry z klasztoru w St Doulchard powitały gorąco wszystkich pielgrzymów.

O godz. 11 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup Bourges, Armand Maillard. Natomiast homilia została wygłoszona przez Biskupa Michela Santier. W Eucharystii uczestniczyło wielu parafian, przyjaciół oraz dużo dzieci i młodzieży należących do grupy „Trubadurzy Pokoju”. (Jest to grupa zorganizowana i prowadzona przez siostry w St Doulchard. Ich spotkania mają na celu pogłębienie duchowości sióstr anuncjatek). Liturgia była piękna i dobrze przygotowana.

Przed Mszą świętą miałyśmy okazję wejść do oratorium i chwilę się pomodlić. Wszystkie siostry nie mogły się tam na raz pomieścić. Odbyła się zatem „defilada” sióstr. Każda z nas mogła przez chwilę trwać w skupieniu u źródła naszej duchowości. Wzruszenie ogarniało na myśl, że to właśnie tu wszystko się zaczęło i dzisiaj, po tylu latach istnieją jeszcze anuncjatki, żyjące duchowością maryjną, daną nam przez św. Joannę, naśladujące Maryję w Jej ewangelicznych cnotach, żeby podobać się Chrystusowi!

Po obiedzie pojechałyśmy do Bourges. Tam w kaplicy pierwszego, nieistniejącego już klasztoru założonego przez św. Joannę modliłyśmy się przy jej grobowcu. Odmówiłyśmy decymkę (koronkę 10 cnót) i modliłyśmy się we wszystkich intencjach Zakonu, Bractwa, naszych Przyjaciół, Franciszkanów, Marianów...

Nieszpory odmówiłyśmy w klasztorze w St Doulchard. Następnie spotkałyśmy się na kolacji i na wspólnej rekreacji. Wróciłyśmy do Thiais późno w nocy.

Dziękujemy Bogu za łaski otrzymane za wstawiennictwem św. Joanny, nie tylko w tym dniu, ale w ciągu pięciu wieków! Dziękujemy również za łaski, które - jak wierzymy - także w przyszłości zostaną nam obficie udzielone!

Magnificat!

kliknij aby
powiększyć

kliknij aby
powiększyć


powrót do góry

Copyright © 2018 Zakon Najświętszej Maryi Panny (Siostry Anuncjatki)