Ikona św. Joanny

ikona sw. joanny

W połowie marca 2020 roku nasz klasztor był objęty kwarantanną. Część dla gości była zamknięta, nie mogłyśmy przyjmować grup. Jednak francusko-polskie małżeństwo z Francji, Maria i Christian Fassy, chciało zostać z nami, zamiast wracać do Francji. Przyjęłyśmy ich i… szybko odkryłyśmy, że to opatrzność Boża poprowadziła ich do naszego klasztoru!

anuncjatki ikona

We Francji (w Pontmain) Maria ma atelier, gdzie pisze ikony tradycyjną rosyjską techniką, a także lubi pomagać dzieciom w wykonywaniu ich własnych ikon. Proponuje to również nam.Zdecydowałyśmy się na napisanie ikony Św. Joanny de Valois tradycyjną techniką – marzyłyśmy o tym już od dawna!

 

 

Anuncjatki

Najpierw powstały trzy rysunki św. Joanny, z których wybrałyśmy najlepsze elementy. Przy tworzeniu ikony wszystko musi być naturalne.

Deska, na której jest pisana, to drewno lipowe. Farby powstają na bazie żółtka jaja i naturalnych pigmentów. Tworzenie ikony to nie tylko malowanie, ale także budowanie przez długie godziny więzi z przedstawianą postacią. To było doświadczenie głębokiej komunii ze św. Joanną!

 

Rysowanie korony królowej było jednocześnie proszeniem Pana Boga o łaskę pokory w służbie, na wzór św. Joanny. Malowanie lilii na jej płaszczu to prośba o czystość, o integralność niepodzielnego serca. Czas pisania inicjałów Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Maryi był wypełniony błaganiem o Boże łaski dla całego Zakonu. Tworzenie aureoli zdobionej płatkami złota było śpiewaniem Bogu Magnificat za tak wiele dóbr otrzymanych za wstawiennictwem naszej Świętej Założycielki.ikona sw. Joanny

Jeden komentarz do “Ikona św. Joanny”

  1. Czas pobytu u Sióstr to czas wielkiej laski. To odczuwalne piękno w prostocie i pięknie klasztoru. Tak bardzo cieszę się, że narodziła się piękna ikona św. Joanny.To miejsce do którego chcesz wrócić i cieszyć się z bliskości Boga i słuchania pięknego śpiewu Sióstr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.