Nowy klasztor we Francji!

Tuż obok miasta Caen powstał piękny budynek, zbudowany z trwałych materiałów budowlanych, kryty dachówką. Do kaplicy przylega dzwonnica. Dwa dzwony zostały zainstalowane 8 września 2015 roku, noszą imiona „Gabriel Maria » i « Joanna z Francji ». Jak ogromny ptak, klasztor znajduje się w środku dużego parku, jedno skrzydło budynku jest proste, drugie lekko wygięte.

Skąd ten projekt budowy klasztoru w Normandii (północno-zachodnia Francja), gdzie kiedyś powstał dom dla kapłanów w podeszłym wieku? Na początku było tylko jedno wypowiedziane „TAK”!

Nie było nic innego, tylko „Fiat”! Tak jak Maryja kiedy wypowiedziała « tak », nie wiedząc, dokąd ono ją poprowadzi, również « tak » sióstr anuncjatek poprowadziło je nieznaną drogą, ku nowej fundacji!

Były przynajmniej dwie okoliczności, które sprawiły, że siostry anuncjatki podjęły budowę tego nowego klasztoru. Najpierw dwa klasztory: jeden w Brucourt w Normandii i drugi w Menton w południowo-wchodniej Francji, były zbyt małe. Po drugie pojawiła się nieoczekiwana propozycja miejscowego biskupa Jean-Claude Boulanger (z diecezji Bayeux-Lisieux), który myślał co zrobić z pustym domem w Grentheville, nie spełniającym wymagań budynku mieszkalnego.

Od początku Matka Służebnica (Przełożona) była tym miejscem zachwycona. Pragnęła, aby Jezus był w jego centrum. W tym celu zamierzała uczynić ten klasztor miejscem adoracji eucharystycznej, aby przyciągnąć młodych i rozpowszechniać maryjną duchowość zakonu.

Siostry zdecydowały się zbudować klasztor większy niż wskazywałyby ich dzisiejsze potrzeby. Dlaczego? Faktem jest, że już żyją nadzieją przyszłych powołań.

Specyfiką klasztoru w Grentheville jest obecność trzech gałęzi anuncjatek: sióstr kontemplacyjnych (9 Sióstr), apostolskich (4 Sióstr) i bractwa osób świeckich.

Obie wspólnoty Sióstr mieszkają w tym samym klasztorze, ale osobno. Siostry kontemplacyjne modlą się w kaplicy sześć razy dziennie. Łączą się z nimi siostry apostolskie, które pochodzą z Belgii. Na prośbę biskupa, będą one organizować spotkania dla ludzi, którzy chcą wgłębić się w Słowo Boże. Również będą pomagać siostrom kontemplacyjnym w przyjmowaniu gości (w części na to przeznaczonej).

W niedzielę 7 lutego 2016 odbyła się inauguracja. W kaplicy pod wezwaniem Zwiastowania NMP zgromadziło się ok 250 osób. Współprzewodniczyli Mszy Św.: biskup Jean-Claude Boulanger i biskup Michel Santier (z diecezji Créteil).

Magnificat !

Galeria