Polska, Grąblin: Z Francji do Polski – pielgrzymi z diecezji Créteil w Licheniu

Pokonali 1500 km, aby móc modlić się w miejscu, gdzie od kilku lat posługują pochodzące z Francji siostry anuncjatki. Pielgrzymi z francuskiej diecezji Créteil modlili się i zwiedzali Licheń. Wraz z nimi podróżuje bp Michel Santier, ordynariusz diecezji, na terenie której rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Jerzego Popiełuszki.

Pierwszy dzień pobytu pielgrzymi z Francji spędzili na zwiedzaniu licheńskiego Sanktuarium. Byli m.in. w kaplicach poświęconych św. Janowi Pawłowi II oraz bł. Stanisławowi Papczyńskiemu, założycielowi Zgromadzenia Księży Marianów. Modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Boże Licheńskiej oraz w świątyni pw. św. Doroty. Drugiego dnia natomiast udali się do Grąblina, gdzie uczestniczyli we Mszy św. pw. Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych. Eucharystii przewodniczył ks. bp Michel Santier, który wygłosił także do zgromadzonych wiernych homilię.

Bp Santier nie krył zadowolenia z przyjazdu do Polski wraz z wiernymi z podległej mu diecezji: „Celem tej pielgrzymki jest zacieśnienie więzów diecezji Créteil a diecezją włocławską ponieważ siostry, które posługują w licheńskim Sanktuarium, swoją formację zakonną przechodziły w Thiais, w klasztorze sióstr anuncjatek znajdującym się w diecezji Créteil” – wyjaśnił hierarcha.

Ważnym aspektem pielgrzymi jest także fakt, że to właśnie na terenie tej francuskiej diecezji doszło do cudownego uzdrowienia, które znalazło się u podstaw rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego bł. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. –„Otworzyłem proces mający na celu zbadanie autentyczności cudu za przyczyną bł. J. Popiełuszki i będąc w Polsce udamy się do Warszawy, aby zawierzyć tę sprawę Bogu. Teraz z nadzieją musimy czekać na aprobatę dokumentacji procesowej przez papieża Franciszka” – dodał bp Santier.

W diecezji Créteil żyje wielu Polaków. W każdą niedzielę odprawiane są tam Msze św. w języku polskim, gdyż w miejscowości Alfortville jest parafia prowadzona przez dwóch kapłanów z Polski. Ponadto posługują tam także polskie zakonnice, siostry michalitki, pracujące w miejscowym szpitalu w Créteil.

W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka roku 2016 Rokiem Miłosierdzia Bożego pielgrzymi udadzą się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, aby zawierzyć swoją diecezję Miłosierdziu Bożemu. Ponadto odwiedzą Niepokalanów, Częstochowę, Kraków i Oświęcim. Do Francji wrócą w poniedziałek, 18 maja.

Licheń Stary, 14 maja 2015 r.

Galeria