Wspomnienie św. Joanny de Valois, 03.02.2019

Pomimo, że wspomnienie św. Joanny de Valois – założycielki naszego Zakonu, przypada co roku 04 lutego, w tym roku świętowałyśmy już 03 lutego, a to ze względu na dzień wolny – niedzielę. Dzięki temu więcej przyjaciół naszego klasztoru mogło wziąć udział w uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego domu zakonnego księży i braci Marianów w Licheniu. Msza Św. była koncelebrowana przez  ks. Janusza Bialucha MIC oraz ks. Czesława Pisiaka MIC.

Ks. Bogusław komentując czytania mszalne zaznaczył m.in., że słowa:

 „Nie lękaj się, bo już się nie zawstydzisz, nie wstydź się, bo już nie doznasz pohańbienia. Raczej zapomnisz o wstydzie twej młodości. I nie wspomnisz już hańby twego wdowieństwa. Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię – Pan Zastępów; Odkupicielem twoim – Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi.” Iz. 54, 4-5

musiała usłyszeć i przyjąć w swoim życiu św. Joanna, bo dzięki nim otworzyła się na Boże działanie i w swoim niełatwym życiu mogła wiele udźwignąć. Zraniona przez miłość egoistyczną, najpierw ojca potem męża, przyjęła miłość Boga. Św. Joanna nie podobała się ojcu a także mężowi, jednak spodobała się samemu Królowi królów, Jezusowi Chrystusowi. Ks. Bogusław odnosząc się do naszych czasów zaznaczył, że dzisiaj człowiek usilnie zabiega o to, aby podobać się drugiemu człowiekowi, jest gotowy uczynić wszystko, aby być kochanym. Tak mało w nas miłości, bo nie ma w naszym życiu Boga. Ponieważ to, co kto ma w sercu, to daje innym od siebie. Miłość to dawanie i branie. Trzeba najpierw przyjąć miłość od Boga, napełniać się Jego bliskością w Eucharystii, poprzez lekturę Słowa Bożego. Miłości Boga nie da się zatrzymać dla siebie, w odróżnieniu od miłości egoistycznej. Nie wolno nam także zapomnieć o tym, że zawsze jest Ktoś kto nigdy nas nie przekreśli, nie odrzuci i nami nie pogardzi. Wystarczy spojrzeć na krzyż, który przypomina nam, że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” J. 15,13.

Dziękujemy za poruszające i budujące słowa ks. Bogusławowi.

Dziękujemy Dobremu Bogu za Waszą obecność, za wspólną modlitwę, piękny śpiew, czas radosnego spotkania i wymianę uśmiechów podczas agape. Mamy nadzieję, że wszystko Wam smakowało!

Do zobaczenia!

Z modlitwą

Siostry Anuncjatki

Poniżej kilka zdjęć autorstwa Pana Roberta Adamczyka – również bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.