Nowy klasztor we Francji!

Tuż obok miasta Caen powstał piękny budynek, zbudowany z trwałych materiałów budowlanych, kryty dachówką. Do kaplicy przylega dzwonnica. Dwa dzwony zostały zainstalowane 8 września 2015 roku, noszą imiona „Gabriel Maria” i „Joanna z Francji”. Jak ogromny ptak, klasztor znajduje się w środku dużego parku, jedno skrzydło budynku jest proste, drugie lekko wygięte.

Skąd ten projekt budowy klasztoru w Normandii (północno-zachodnia Francja), gdzie kiedyś powstał dom dla kapłanów w podeszłym wieku? Na początku było tylko jedno wypowiedziane „TAK”!

Nie było nic innego, tylko „Fiat”! Tak jak Maryja kiedy wypowiedziała „tak”, nie wiedząc, dokąd ono ją poprowadzi, również „tak” sióstr anuncjatek poprowadziło je nieznaną drogą, ku nowej fundacji!

Były przynajmniej dwie okoliczności, które sprawiły, że siostry anuncjatki podjęły budowę tego nowego klasztoru. Najpierw dwa klasztory: jeden w Brucourt w Normandii i drugi w Menton w południowo-wchodniej Francji, były zbyt małe. Po drugie pojawiła się nieoczekiwana propozycja miejscowego biskupa Jean-Claude Boulanger (z diecezji Bayeux-Lisieux), który myślał co zrobić z pustym domem w Grentheville, nie spełniającym wymagań budynku mieszkalnego.

Od początku Matka Służebnica (Przełożona) była tym miejscem zachwycona. Pragnęła, aby Jezus był w jego centrum. W tym celu zamierzała uczynić ten klasztor miejscem adoracji eucharystycznej, aby przyciągnąć młodych i rozpowszechniać maryjną duchowość zakonu.

Siostry zdecydowały się zbudować klasztor większy niż wskazywałyby ich dzisiejsze potrzeby. Dlaczego? Faktem jest, że już żyją nadzieją przyszłych powołań.

Specyfiką klasztoru w Grentheville jest obecność trzech gałęzi anuncjatek: sióstr kontemplacyjnych (9 Sióstr), apostolskich (4 Sióstr) i bractwa osób świeckich.

Obie wspólnoty Sióstr mieszkają w tym samym klasztorze, ale osobno. Siostry kontemplacyjne modlą się w kaplicy sześć razy dziennie. Łączą się z nimi siostry apostolskie, które pochodzą z Belgii. Na prośbę biskupa, będą one organizować spotkania dla ludzi, którzy chcą wgłębić się w Słowo Boże. Również będą pomagać siostrom kontemplacyjnym w przyjmowaniu gości (w części na to przeznaczonej).

W niedzielę 7 lutego 2016 odbyła się inauguracja. W kaplicy pod wezwaniem Zwiastowania NMP zgromadziło się ok 250 osób. Współprzewodniczyli Mszy Św.: biskup Jean-Claude Boulanger i biskup Michel Santier (z diecezji Créteil).

Magnificat !

Galeria

Scroll to Top